» Site Haritası.   » Webmail   » RSS  
Duyurular
  Efsanaler Geri Dönüyor

FB Linkleri
  FB.ORG

  FB.COM

  1907.ORG

Resmi Kurumlar
  Biga Kaymakamlığı

  Biga Belediyesi

  Gümüşçay Belediyesi

  Karabiga Belediyesi

Para Piyasaları
Hava Durumu
İstatistik
Tarragona Akdeniz Oyunları’nda 33 Fenerbahçeli
22 Haziran 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

18. Akdeniz Oyunları 22 Haziran – 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında İspanya’nın Tarragona şehrinde yapılacak. Oyunlara 31 branşın tamamında 355 sporcuyla katılan Türkiye en geniş sporcu kadrosu bulunan üçüncü ülke durumunda. Oyunlara İtalya 419, ev sahibi İspanya 396 sporcu ile katılıyor. 33 disiplinde yapılacak yarışmalar 26 ülkeden 4 bin sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek.
Fenerbahçe her zaman olduğu gibi bu oyunlara da farklı branşlarda en fazla sporcu gönderen Türk spor kulüplerinden birisi oldu. 7 branşta 23 erkek, 10 kadın olmak üzere 33 Fenerbahçeli sporcu Akdeniz Oyunları’nda madalya mücadelesi verecek. Türk Milli Takımı kafilesinin % 10’unu Fenerbahçeli sporcular oluşturuyor. Ayrıca yüzme, yelken, kürek, atletizm ve boksta Fenerbahçeli antrenörler de görev yapacak.
İlki 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde yapılan ve dört yılda bir düzenlenen Akdeniz Oyunları’nın 18. sinin 2017 yılında yapılması gerekiyordu. Ancak Tarragona Organizasyon Komitesi’nin isteği üzerine oyunlar bir yıl ertelenmişti.
Fenerbahçe Tarragona Akdeniz Oyunları’nda atletizmde 9, yüzmede 8, boksta 6, yelken ve kürekte 3’er, futbol ve masa tenisinde 2’şer Türk sporcu ile temsil edilecek.
Tarragona Akdeniz Oyunları’nda mücadele edecek Fenerbahçeli sporcular şöyle:
Atletizm: Ramil Guliyev (200 metre), Fatih Avan (cirit atma), Aras Kaya (3000m engelli), Emin Öncel (cirit atma), Osman Can Özdeveci (gülle atma), Alper Kulaksız (uzun atlama), Alperen Acet (yüksek atlama), Büşra Nur Koku (yarı maraton), Tuğçe Şahutoğlu (gülle atma).
Yüzme: Hüseyin Emre Sakcı, Berk Özkul, Yalım Acımış, Gülşen Beste Samancı, Aleyna Özkan, Selen Özbilen, Gizem Bozkurt, Sezin Eligül.
Boks: Batuhan Çiftçi (52 kg), Ali İhsan Alagaş (56 kg), Hakan Doğan (60 kg), Onur Şipal (69 kg), Burak Aksın (91 kg), Eren Uzun (+91 kg).
Yelken: Alp Rona Rodopman (laser standart), Berkay Abay (laser standart), Nazlı Çağla Dönertaş (laser radial).
Kürek: Fatih Ünsal (hafif kilo erkek tek çifte), Selahattin Gürsoy (erkekler iki çifte), Fuad Rafail (erkekler iki çifte).
Futbol: Muhammet Ömer Çakı (defans), Fatih Bektaş (forvet).
Masa Tenisi: Gülpembe Özkaya, Sibel Altınkaya.
Daha önce yapılan 17 Akdeniz Oyunlarında Fenerbahçeli sporcular ferdi olarak 20 altın, 15 gümüş, 23 bronz olmak üzere toplam 58 madalya kazanırken, takım sporlarında da 47 madalyayı boynuna taktı. Fenerbahçe tüm oyunlara sporcu göndermeyi başaran tek Türk spor kulübü olurken, Fenerbahçeli milli sporcular sadece 1979 Split ve 1991 Atina oyunlarında madalya kazanamadı.
Akdeniz Oyunları tarihinde madalya kazanan Fenerbahçeli Sporcular:
1951 İskenderiye (Mısır): İlk Akdeniz Oyunları’nda Fenerbahçeli atletlerden Doğan Acarbay 400 metre engellide ve Halil Zıraman cirit atmada gümüş, Ekrem Koçak 800 metrede ve Mustafa Batman 110 metre engellide bronz madalya kazandı. Ayrıca Ekrem Koçak ve Doğan Acarbay, bronz madalya kazanan 4x400 metre bayrak takımımızda yer aldı.
1955 Barselona (İspanya): Oyunlarda Fenerbahçeli atletlerden Ekrem Koçak 800 ve 1500 metrede 2 altın madalya kazanırken, Osman Coşgül 5000 metrede gümüş madalya elde etti. Ayrıca tek çifte kürek yarışında Tonguç Türsan gümüş madalya kazanarak atletizm ve güreş dışındaki bir branşta madalya kazanan ilk Türk sporcusu oldu.
1959 Beyrut (Lübnan): Oyunlara Türkiye 11 spor dalında katıldı. Atletizm ve voleybolda milli takımlara sporcu veren Fenerbahçe’den Tanzer Uçak, gümüş madalya kazanan erkek voleybol milli takımımızda yer aldı.
1963 Napoli (İtalya): Oyunlarda 67 kilo boksörümüz İlhami Evrensel bronz madalya kazandı. Ayrıca Nedim Doğan gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda, Nasuhi Ünlükadın ve Tanzer Uçak bronz madalya kazanan voleybol milli takımımızda forma giydi.
1967 Tunus (Tunus): Fenerbahçeli grekoromen güreşçilerimizden Necdet Uçar (87 kg) gümüş, Sırrı Acar (78 kg) bronz madalya kazandı. Ayrıca bronz madalya kazanan erkek basketbol takımımızda Erdal Poyrazoğlu, Barış Küce, Ferhan Baras ve İlker Esel; yine bronz madalya kazanan voleybol erkek milli takımımızda Özcan Sarıtürk yer aldı.
1971 İzmir (Türkiye): İlk kez ülkemizin ev sahipliği yaptığı oyunlarda Fenerbahçeli atlet Mehmet Tümkan 1500 metrede bronz madalya kazandı. Ayrıca bronz madalya kazanan erkek milli basketbol takımımızda Hüseyin Kozluca, Ferhan Baras ve Erdim Öztokat forma giydi.
1975 Cezayir (Cezayir): Bronz madalya kazanan kadın voleybol milli takımımızda kulübümüzden Sema Esinduy ve Gülfer Oktay yer aldı.
1983 Kazablanka (Fas): Oyunlarda kulübümüz atletlerinden Mehmet Terzi maratonda altın madalya kazanırken Efe Aydan ve Hakan Artış bronz madalya kazanan erkek basketbol milli tamımızda, Hasan Özdemir gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda forma giydi.
1987 Lazkiye (Suriye): Oyunlarda Fenerbahçeli boksörlerden Ali Çıtak (71 kg), Ahmet Canbakış (81 kg) ve Ekrem Yusufoğlu (91 kg) bronz madalya kazandı. Ayrıca Fatih Özal, oyunlar tarihinde ilk kez altın madalya kazanan erkek basketbol milli takımımızda yer aldı.
1993 Languedoc-Roussillon (Fransa): Oyunlarda boksörümüz Fikret Güneş (91 kg) gümüş madalya kazandı. Ayrıca Bülent Uygun ve Emre Aşık oyunlarda tarihinde ilk kez altın madalya kazanan futbol milli takımımızda forma giydi.
1997 Bari (İtalya): Oyunlarda atletimiz Serap Aktaş kadınlar maratonda altın madalya kazanırken boksta Nurhan Süleymanoğlu (63,5 kg) ve Serdar Yağlı (57 kg) altın, Bedri Çınar (51 kg) ve Malik Beyleroğlu (75 kg) bronz madalya kazandı.
2001 Tunus (Tunus): Oyunlarda Fenerbahçeli sporcular madalya rekoru kırdı. 100 ve 200 metrede Nora Güner, maratonda Mehtap Sızmaz, 5000 metrede Ebru Kavaklıoğlu altın madalya kazanırken, 1500 metrede yine Ebru Kavaklıoğlu bronz madalya kazandı. Ayrıca 54 kilo boksörümüz Agasi Ağagüloğlu altın madalyanın sahibi olurken, yüzmede İlkay Dikmen 100 ve 200 metre kurbağalamada iki gümüş madalya kazanarak yüzmede gümüş madalya kazanan ilk Türk bayan yüzücü olarak tarihe geçti. Bronz madalya kazanan Türkiye Erkek Milli Voleybol Takımında kulübümüzden Burak Yavuz ve Birkan Ülkütaşır da forma giydi.
2005 Almeria (İspanya): Atletlerimizden Ercüment Olgundeniz disk atmada ve Anzela Atrochenko heptatlonda bronz madalya kazanırken, boksta Atagün Yalçınkaya (51 kg) altın, Serdar Avcı (54 kg) ve Yakup Kılıç (57 kg) bronz madalya kazandı. Ayrıca oyunlar tarihinde ilk kez şampiyon olan kadın basketbol milli takımımızda Nevriye Yılmaz, Serap Yücesir, Müjde Yüksel, Nilay Yiğit ve Şaziye İvegin; gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda Can Arat ve Volkan Babacan forma giydi.
2009 Pescara (İtalya): Oyunlara Fenerbahçe 8 spor dalında 35 sporcu gönderdi. Atletizmde 100 metre engellide Nevin Yanıt ve cirit atmada Fatih Avan altın, uzun atlamada Karin Melis Mey ve yüksek atlamada Burcu Ayhan gümüş, 3000 metre engellide Halil Akkaş ve 10000 metrede Selim Bayrak bronz madalya kazandı. Boksta Önder Şipal (69 kg) altın, Adem Kılıçcı (75 kg) gümüş, Yakup Kılıç (60 kg) ve Önder Özgül (81 kg) bronz madalya aldı. Masatenisinde Melek Hu altın madalya kazanarak bir ilki gerçekleştirirken gümüş madalya kazanan kadın voleybol milli takımımızda Naz Aydemir ve Seda Tokatlıoğlu yer aldı.
2013 Mersin (Türkiye): İkinci kez ülkemizde düzenlenen oyunlara kulübümüz 9 branşta 51 sporcu göndererek yine rekor kırdı. Ayrıca sporcularımız oyunlarda ferdi olarak 4 altın, 4 gümüş ve 4 bronz olmak üzere 12 madalya kazanırken, takım yarışlarında da 14 (3 altın, 5 gümüş, 6 bronz) madalya elde ederek ayrı bir rekora daha imza attı. Atletizm yarışlarında cirit atmada Fatih Avan ve yüksek atlamada Burcu Ayhan Yüksel şampiyon olurken, Ramil Guliyev 100 ve 200 metrede Türkiye Rekorları kırarak ikinci oldu. Saliha Özyurt ikinci olarak gümüş madalya kazanan 4x400 metre bayrak takımında yer aldı. Boksta Adem Kılıçcı (75 kg) altın,  Ferhat Pehlivan (49 kg) ve Bünyamin Aydın (60 kg) gümüş, Avni Yıldırım (81 kg) bronz madalya elde etti. Masa tenisinde Melek Hu, tek bayanlarda ikinci kez üst üste Akdeniz Oyunları Şampiyonu oldu. Yüzmede Burcu Dolunay 50m serbestte ve 4x100m serbest bayrakta bronz, Halime Zülal Zeren 200m sırtüstünde ve 4x100m serbest bayrakta bronz, Esra Kaçmaz ve Gizem Bozkurt 4x100m serbest bayrakta, Demir Atasoy 4x100m karışık bayrakta bronz madalya kazandı. Furkan Deniz Maraşlı 4x200m serbestte bronz, 4x100m serbestte gümüş madalya kazanan bayrak takımlarında yer aldı. Milli yelkencimiz Nazlı Çağla Dönertaş laser radial bayanlarda bronz madalya kazandı. Recep Niyaz ve Gökhan Sazdağı’nın da forma giydiği U19 Milli Futbol Takımımız ikinci olarak gümüş madalya kazandı.  Akdeniz Oyunları şampiyonu olan A Milli Erkek Basketbol Takımımızda Fenerbahçeli sporcular Oğuz Savaş, Barış Ermiş ve Can Maxim Mutaf da forma giydi. Sporcumuz Seda Tokatlıoğlu’nun da forma giydiği A Milli Bayan Voleybol takımımız ikinci olarak gümüş madalya kazandı.
Baki Aydın


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Kanada Derneğimiz Toronto’da 19 Mayıs Yürüyüşü düzenledi
    »    
“Ata’ya Saygı” bayrak koşusu 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de tamamlandı
    »    
Fenerbahçe Koleji’nde Topraksız Tarım konulu konferans gerçekleştirildi
    »    
19 Mayıs 100. Yıl Sergisi açıldı
    »    
Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimiz 100.yıl 19 Mayıs Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yaptı
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Bodrum Fenerbahçeliler Derneğimiz, Koray Şener anısına kütüphane açtı
    »    
Yüksek Divan Kurulu Toplantımız 27 Nisan Cumartesi günü yapılacak
    »    
11. celse sonunda ara kararlar açıklandı
    »    


Fener Cell Fenerıum Fenerbahçe Dergisi Fenerbahçe Gazetesi Fener Kart Fenerbahçe Sportif Fener TV FB.Eğitim Kurumları
Bu sitenin tüm hakları saklıdır BÄ°GA FENERBAHÇELÄ°LER DERNEĞİ    1