» Site Haritası.   » Webmail   » RSS  
Duyurular
  Efsanaler Geri Dönüyor

FB Linkleri
  FB.ORG

  FB.COM

  1907.ORG

Resmi Kurumlar
  Biga Kaymakamlığı

  Biga Belediyesi

  Gümüşçay Belediyesi

  Karabiga Belediyesi

Para Piyasaları
Hava Durumu
İstatistik
Her Hafta Bir Başkan
06 Temmuz 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

Bu haftaki konuğumuz Biga Fenerbahçeliler Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü Biga Şubesi Başkanı Şadan Doğan

-          Herkes sizi tanıyor, birde bizim aracılığımız ile kendinizi tanıtırmısınız?

-          1965 Biga doğumluyum. Evli iki çocuk babasıyım. Doğanlar Holding ve Doğtaş Kelebek Mobilyanın başkan yardımcısıyım. İşlerimin haricinde sosyal yardımlara önem veriyorum 2001 yılında kurduğumuz Biga Fenerbahçeliler Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü Biga şubesinin Kurucu Başkanı ve halen başkanıyım. 19 dernekten oluşan Güney Marmara Fenerbahçe Derneklerininin başkanlığını yapıyorum. Aynı zamanda Biga TSO Başkanıyım.

-          Sizinle ilgili bir kartvizit basılsa nasıl bir ünvan sıralaması yaparsınız?

-          Tabîki önce şirket, benim için üç tane vazgeçilmez değer vardır. Birincisi işim ve eşim, ikincisi Bademlik Mahallesi ve üçüncüsüde Fenerbahçe’dir TSO Başkanı olduğum için Biga için şimdi buraya daha çok önem veriyorum.

-          Peki Başkanım siz nasıl Fenerbahçeli oldunuz?

-          Bilindiği gibi Bademlik mahalleliyim. Bir şekilde Fenerbahçeli oldum. Fenerbahçeyi çok sevdiğim için arkadaşlarımla hep derneği kurmak istedim. 1994 yılında gayriresmi 2001 yılında da resmi olarak Biga Fenerbahçeliler Derneğini 15 arkadaşımla kurduk. O zamandan itibaren hem kurucu başkanım hem de faal olarak başkanlığını yapıyorum.

-          Başkanlığını bırakacağınız duyumları aldık, doğrumudur?

-          Tabiki her şey için geçerlidir. Her toplum işinde iki dönem ya da üç dönem görev yapılmalı diye düşünüyorum. Arkadaşlarımla sürekli görüşüyoruz. Ben olağanüstü bir durum olmazsa ekim ayındaki kongrede başkanlığı bırakmayı düşünüyorum. Normal şartlarda aday olanı desteklerim ancak derneğe zarar gelecek bir oluşumda bizde zarar gelmesini istemeyiz çünkü çok emek verdik.

-          Sizi ve Fenerbahçeliler Derneğini yararlı çalışan bir Sivil Toplum Örgütü olarak herkes kabul ediyor. Bu duruma nasıl geldiniz ve faaliyetlerinizden örnekler verirmisiniz.

-          Biz derneğimizi kurarken tabela derneği değil sosyal faaliyetlere önem vereceğimizi belirttik. Taraflı tarafsız herkes bize destek veriyor. Bizde bunları boşa çıkarmamak için çalışıyoruz. Biga Devlet Hastanesinde 6 yataklı bir oda tefrişatı yaptık. Ben 2004 yılında bir çek up yaptırdım. Sonra çocuklar aklıma geldi. Biga’ya geldiğimde çocuklara 10 bisiklet alacağımı arkadaşlarıma söyledim. O zamanki ikinci başkanımız Dr. M. Aydın Dinçer bu programı şenlik olarak yapalım dedi ve 23 nisan’da şenlik yapmaya karar verdik ve 100 çocuğumuza bisiklet dağıttık. O zaman bize maddi destek verenler halen desteklerini sürdürüyor. Ayrıca Hatay Dernek başkanımız 100 adet tekerlekli sandalye dağıttıklarını söyledi bu projede bizim hoşumuza gitti. O dönemde bağış kampanyası başlattık ve banka hesabımıza vatandaşlarımız tekerlekli sandalye için para yatırdılar bizde çok mutlu olduk. Bizde o dönemde yüzün üzerinde ihtiyaç sahibine tekerlekli sandalye dağıttık. Biga’da çocuk parkları yaptık ve yine bin fidanlık ormanımız var ağaçlar büyüdü ve fidanları biz para ile üyelerimize sunduk. Bu güne kadar 1500 çocuğumuza bisiklet, ikisi akülü olmak üzere 641 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye dağıttık. Faaliyetlerimizi herkes biliyor ve anlatmak saatlerimizi alır. Son projemizde Biga İlyas Bayram Stadyumuna “ Bigalı Şehitler Çeşmesi “ yaptık herkesi tatlı sudan içerken görünce mutlu oluyoruz. 23 Nisanda da söz verdik birde “ Bigalı Gaziler Çeşmesi” yapacağız. Onunda yeri belli inşallah en kısa sürede yapacağız.

-      Dernek olarak zorluklarla karşılaştınızmı?

-          Karşılaştığınız zorluklar derken bu tip yerlerde yönetimleri iyi kurmak gerekiyor. Benim yönetimlerimde görev alanlar değerli kişiler oldu ve hep başarılı olduk. Bigaspor’danda birlikte çalıştığımız ve yapısını çok iyi tanıdığım Kadir Atay hep bizimle oldu. Şu anda da Derneğimizin yönetiminde Sekreterlik görevini sürdürüyor. İş takip ve programlarında derneğimize çok yarar sağlıyor. Sadettin Ceylan, Osman Olgun ve Ramazan Tenekeci  ilk yola çıktığımız arkadaşlarımdır. Bugüne kadar 60 yönetici ile birlikte görev yaptım benim için hepsi çok değerli arkadaşlarımdır. Hep birlikte Fenerbahçe kulübümüze ve Bigamıza çok şey kazandırdık.

Üzüldüğümüz konular ormanımızdaki bayrağımızın direğiyle birlikte sökülmesi, Bigalı Şehitler Çeşmesindeki tabelamızın kırılması gibi konulardır. Biz bunları Biga ve tüm halkımız için yapıyoruz. Benim şahsi fikrimde tabela bile koymamak var ancak bir türlü koydum bunlar bizim değil artık halkımızındır. Bizim faaliyetlerimize tüm halkımız ve üyelerimiz destek veriyor. Emek verdiğimiz için arkadaşlarımız istediği için tabela koyuyoruz.

Halkımız verdiği desteğin nereye gittiğini görüyor, eserlerimiz her zaman göz önündedir.

Şimdi Biga halkının en yoğun olduğu yere Bigalı Gaziler Çeşmesini yapıyoruz projemiz hazır. Biz rahat yaşıyorsak şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde yaşıyoruz. Yapılan yanlışları hem Galatasaray hem de Beşiktaşlılar Dernekleri de kınama basın açıklamaları yaptılar kendilerine teşekkür ediyorum.

-      Dernek Lokalinizde büyük değişiklik ve tadilat görüyoruz. Acaba neler oluyor?

-          2001 yılında derneğimizi kiralarken güzel bir mekan yarattık ve işletmecilere kiraladık. Son dönemde Berk Anlıpak, eşi ve çocuğuna da hizmetleri için teşekkür ediyorum. Üyelerimiz ve Yönetimimizin istekleri doğrultusunda yollarımızı ayırdık sonra işletmeci baktık, istediğimiz olmayınca Yönetim Kurulumuzdan bazı arkadaşlarımız işletme anlamında görev üstlendiler.  Üyelerimizin ve halkımızın rahat edeceği bir mekan yaratmak amacı ile tadilat yapılıyor. Aile ortamını yaratmak için yeniden dekarasyon yapılıyor. Birde sigara içme konusu önemli olduğu için dernek lokalimiz yeniden çok güzel bir hale geliyor. Bigamıza yakışan, ailelerin gelebileceği bir ortam hazırlanıyor. Elini taşın altına koyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, çok temiz ve çok güzel bir lokal olacak.

-      Son kongrede Ali Koç başkan oldu siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Başkanımız Aziz Yıldırım 1998 yılından beri görev yaptı. Aziz başkanımız kulübümüze büyük hizmetler yaptı. Ali Koç benim üyesi olduğum 1907 derneğinden başkanımdı. Oradan tanışıyoruz.

 Seçimlerden öncede hem Aziz başkanımız hem de Ali koç başkanımızla ayrı ayrı oturduk konuştuk keşke bu şekilde olmasaydı. Biz Aziz Yıldırım başkanımıza görevde olduğu dönemlerde hep destek verdik. Gönül isterdi ki Aziz başkanımız ayrılıp Ali Koç başkanımız öyle gelseydi. Ancak genel kurul üyelerinin takdiridir. Geçtiğimiz günlerde Ali Koç Biga’ya teşekkür yazısı gönderdi ve basındada yer aldı.

-          Çok yoğun bir insansınız bu yoğunlukta sosyal faaliyetlere nasıl vakit ayırıyorsunuz?

-          İnsan planlı programlı olursa sıkıntı olmuyor. Zamanımın yüzde 30’u iş, yüzde 70’i sosyal faaliyetlerle geçiyor.

-          Hayatta en çok sevdiğiniz üç şey nedir? Bizimle paylaşırmısınız.

-          Bunu herkes biliyor. Birincisi işim ve eşim, ikincisi Fenerbahçe ve üçüncüsü Biga Bademlik mahallem, doğup büyüdüğüm mahallemdir. Mahallemin olağanüstü bir kültürü vardır. Halen mahalle arkadaşlarımla sık sık biraraya geliyoruz. Fenerbahçe ve sarı lacivert renkleri çok seviyorum. Biga Ticaret ve Sanayi odası Başkanı olduğum için bu alanda da çalışmaslarımız devam ediyor. Saygı ve sevgiye, karşımdakine çok değer veririm.

-          Size niye Şadan Baba diyorlar?

-          Biz Bademlik mahallesinde yetiştik. Seksenli Yıllarda ben delikanlı başkanıydım. O yıllarda bizim mahallemize yabancı giremezdi. Kavaklıklı delikanlılar bizim zamanımızda mahallemize gelmeye başladılar. Yaptıklarım için Mesut Ceylan arkadaşım bana Şadan Baba demeye başladı devamında da tüm mahalleli bana baba demeye başladı. Okulda, fabrikada herkes baba demeye başlayınca lakabımız doğdu. Bu konuyla ilgili birde anım var. Bir gün Çanakkale de Valimiz bizleri altı kardeş olarak yemeğe davet etti. Protokol üyeleri ile birlikte yemekteydik. Sayın Valimiz bana nasılsın Şadan Baba deyince masada bulunanlar babayı yanlış anladılar. Ben durumu anladım ve kusura bakmayın sizin anladığınız gibi değil bu normal arkadaşlarımın bana taktığı lakaptır dedim. Güzel bir anıydı. Bende bu lakaba layık olmaya çalışıyorum.

-          Dernek üyelerinizden bahsedermisiniz?

-          Bizim Çan’danda üyelerimiz var. Oradaki arkadaşlarımızda bizimle birlikteler. Baktığımızda Derneğimizin  330 üyesi var. Kulüpte Bigalı 36 kongre üyemiz ve 27 temsilci üyemiz var. Bu sayılar her geçen gün artıyor.

-          Son olarak üyelerinize, haklkımıza ve gazetemiz okurlarına neler söylemek istersiniz?

-          Biz tüm Bigalılar ve diğer derneklerle, ayrıca protokol üyelerimiz ile her zaman içi içe olduk. Kulübümüze ve Bigamıza hep birlikte çok güzel şeyler kattık. Benimle birlikte olan başta Sadettin Ceylan, Osman Olgun, Ramazan Tenekeci olmak üzere, yönetimde ve kurullarımızda görev alan, birlikte görev yaptığımız tüm arkadaşlarıma, ayrıca her zaman büyük özveri gösteren ve yanımızda olan Kadir Atay’a, başta bana bu imkanı veren Biga Çarşamba Postası  Gazetesi olmak üzere tüm basınımıza, protokol üyelerimize, Galatasaray ve Beşiktaşlılar Derneklerimize, spor kulüplerimize, maddi ve manevi destek veren tüm dostlarımıza, üyelerimize, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Biz Bigalıyız ve Bigamızı çok seviyoruz.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
“Ata’ya Saygı” bayrak koşusu 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de tamamlandı
    »    
Fenerbahçe Koleji’nde Topraksız Tarım konulu konferans gerçekleştirildi
    »    
19 Mayıs 100. Yıl Sergisi açıldı
    »    
Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimiz 100.yıl 19 Mayıs Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yaptı
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Bodrum Fenerbahçeliler Derneğimiz, Koray Şener anısına kütüphane açtı
    »    
Yüksek Divan Kurulu Toplantımız 27 Nisan Cumartesi günü yapılacak
    »    
11. celse sonunda ara kararlar açıklandı
    »    
Masa Tenisi Süper Ligi 5. etap maçları Yalova’da yapıldı
    »    


Fener Cell Fenerıum Fenerbahçe Dergisi Fenerbahçe Gazetesi Fener Kart Fenerbahçe Sportif Fener TV FB.Eğitim Kurumları
Bu sitenin tüm hakları saklıdır BÄ°GA FENERBAHÇELÄ°LER DERNEĞİ    1